Ekonomi

Hunter Biden siyasi önyargıyı gerekçe göstererek vergi davasının düşürülmesini istiyor

Başkan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, yasal itirazlara karşı bir hamle olarak, bir ABD yargıcından kendisine yöneltilen vergi kaçakçılığı suçlamalarını reddetmesini talep edecek. Savunma, Hunter Biden’ın 1.4 milyon dolar vergi kaçırdığını iddia eden suçlamaların Cumhuriyetçi milletvekillerinin siyasi baskısının bir sonucu olduğunu savunuyor. Bugün Los Angeles’ta ABD Bölge Yargıcı Mark Scarsi’nin huzuruna çıkacak olan Hunter Biden’ın avukatları, Cumhuriyetçilerin eleştirileri ve geçmişte gösterildiği iddia edilen hoşgörüyle bağlantılı olarak seçici kovuşturma iddialarına dayanarak davanın düşürülmesi için baskı yapacak.

54 yaşındaki Hunter Biden, 2016’dan 2019’a kadar vergi ödememekle suçlandığı ve bu süre zarfında uyuşturucu, eskort ve egzotik arabalar gibi kalemlere cömertçe harcama yaptığı iddia edilen suçlamaları kabul etmedi. Bu harcamalara rağmen avukatı Hunter Biden’ın o zamandan beri 1.4 milyon doların tamamını geri ödediğini belirtiyor.

Davanın Haziran ayında, sıkı bir çekişmeye sahne olması beklenen Kasım başkanlık seçimleri öncesinde başlaması planlanıyor. Hunter Biden ayrıca Delaware’de uyuşturucu kullanırken yasadışı tabanca satın aldığı iddiasıyla ayrı bir ceza davasıyla karşı karşıya. Suçsuz olduğunu kabul etti ve bu suçlamaların da düşürülmesini istiyor.

Her iki davada da kovuşturmayı yürüten Özel Danışman David Weiss, savunmanın iddialarını “komplo teorileri” olarak reddetti ve Adalet Bakanlığı’nın partizan etkilerden bağımsız olarak çalıştığını savundu. Trump tarafından atanan Weiss, daha sonra bir Biden adayı olan Başsavcı Merrick Garland tarafından özel danışman olarak atandı.

Ayrıca, Hunter Biden’ın hukuk ekibi Weiss’ın özel danışman olarak atanmasının meşruiyetine itiraz ediyor ve daha önce yerine getirilmemiş bir savunma anlaşmasına dayanarak suçlamaları geçersiz kılmaya çalışıyor. Savcılara göre, Hunter Biden’ın kabahat niteliğindeki vergi suçlamalarını kabul etmesini öngören anlaşma, federal bir yargıcın incelemesinin ardından geri çekildi ve hiçbir zaman uygulanmadı.

Hunter Biden’ın yurtdışı iş ilişkilerini detaylandıran vergi iddianamesi aynı zamanda Temsilciler Meclisi’nin azil soruşturmasının da odak noktalarından birini oluşturuyor. Cumhuriyetçilerin öncülüğündeki soruşturma, Başkan Joe Biden’ın oğlunun faaliyetlerinden kazanç sağlayıp sağlamadığını inceliyor ancak bugüne kadar bu iddiayı destekleyen bir kanıt bulunamadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

sumbas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu